Czy Acard jest bezpieczny w trakcie ciąży?

Dzień dobry, Na wizycie ginekolog przepisał mi Acard 75 mg, który ma mi pomóc zajść w ciążę. Dodam, że 6 miesiącu temu poroniłam. Lek mam przyjmować raz dziennie, a jak zajdę w ciążę to zwiększyć dawkę do 150 mg i przyjmować go wieczorem. Czy przy mniejszej dawce pora dnia ma znaczenie? Czy przy dawce 150 mg mam wziąć 2 tabletki równocześnie? Proszę również o informację czy Acard nie zaszkodzi dziecku w pierwszych tyg ciąży? Dziękuję za radę.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Acard nie jest lekiem, który ma na celu pomoc w zajściu w ciążę, lecz stosowany jest profilaktycznie w przypadku, gdy przyczyną poronień nawracających jest zwiększona krzepliwość krwi pacjentki bądź choruje ona na zakrzepicę żył wywołaną przez zespół antyfosfolipidowy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-antyfosfolipidowy-przyczyny-objawy-leczenie.

Natomiast nie musi mieć Pani obaw co do stosowania tego leku – proszę zaufać swojemu lekarzowi, zwłaszcza, że dawka nie jest duża i stanowi tzw. profilaktykę przeciwzakrzepową. Zazwyczaj kwas acetylosalicylowy odstawia się na kilka tygodni przez rozwiązaniem ciąży. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-acard-w-ciazy-jest-bezpieczny.

Jeśli chodzi o samo przyjmowanie leku Acard – jeśli lekarz nie zalecił inaczej, może go Pani zażywać o dowolnej porze, natomiast w przypadku podwojenia dawki proszę wziąć dwie tabletki lub wykupić Acard 150 mg, bo taka dawka również jest dostępna na rynku – wówczas należy zażywać tylko jedną tabletkę. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://parenting.pl/kwas-acetylosalicylowy-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.