Czy muszę stosować Acard w ciąży?

Witam, jestem w 6 tyg ciazy i lekarz zapisał mi dzisiaj Acard tłumacząc że zwiększy przepływ krwi. Rok temu poroniłam, boję się brać taki lek. Niby od niedawna jest dopuszczony dla kobiet w ciąży? Jakie są dobre działania tego leku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

powinna Pani porozmawiać o swoich wątpliwościach z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ zaufanie w tej kwestii jest bardzo istotne. Sugeruję również, by trzymała się Pani jego wytycznych odnośnie leczenia – najnowsze wskazują, że kwas acetylosalicylowy nie tylko jest w ciąży bezpieczny (oczywiście w określonych sytuacjach), ale niekiedy wręcz konieczny.

Przede wszystkim zażywanie kwasu acetylosalicylowego należy do profilaktyki poronień – jeżeli jedno ma Pani za sobą, to być może jest to powód, dla którego ginekolog postanowił wdrożyć leczenie lekiem Acard. Dodatkowo kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko hipotrofii płodu oraz stanu przedrzucawkowego – w razie podejrzenia któregoś z tych zaburzeń, ginekolog decyduje o włączeniu ASA. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/aspiryna-w-ciazy.

Ponieważ nie wspomina Pani o ewentualnych chorobach przewlekłych czy problemach w poprzedniej ciąży, to trudno domniemywać, czy jest Pani w którejś z grup ryzyka. Należą do niej kobiety otyłe, obciążone chorobami autoimmunologicznymi, mające nadciśnienie, trombofilię czy zespół antyfosfolipidowy i wiele innych.

Według aktualnej wiedzy stosowany we właściwy sposób kwas acetylosalicylowy nie szkodzi ciąży i nie powoduje żadnych reperkusji zdrowotnych – zarówno u ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu. O tym, jak stosowany jest ASA pisze nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-aspiryna-i-polocard-moga-byc-grozne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.