Czy mam stosować Acard na tym etapie ciąży?

Witam jestem w 7mc ciaży z powodu sferocytozy i rosnących płytek krwi z biegiem ciąży lekarz hematolog i ginekolog zalecił Acard. Moje pytanie brzmi czy lek podawany w III trymestrze nie zaszkodzi dziecku dawka to 75mg raz dziennie. Acard zaczełam brać od 29tc i przeczytałam ulotkę ze nie można w III trymestrze stad moje pytanie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli istnieją wskazania do zażywaniu kwasu acetylosalicylowego w ciąży – u Pani są one niepodważalne – to nie musi się Pani obawiać. W przypadku profilaktyki przedwczesnych porodów, poronień, stanu przedrzucawkowego i wielu innych bezpiecznie można zalecić ciężarnej zażywanie ASA w dawce 75 mg (jest standardowa i bezpieczna) tak długo, jak jest taka konieczność. Być może Pani wątpliwości rozwieje nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/aspiryna-w-ciazy.

Faktycznie Acard należy odstawić – ale nie w III trymestrze, a przed porodem, dlatego zaleca się, by stosować lek maksymalnie do 37. tygodnia ciąży. Proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę, z pewnością rozwieje Pani wątpliwości i wyjaśni, jak długo musi Pani kontynuować leczenie.

Zachęcam także do zapoznania się z odpowiedzią na to pytanie, gdyż zostaje tu szczegółowo omówiona kwestia ASA branego podczas ciąży: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-musze-stosowac-acard-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.