Czy ten lek może zaszkodzić dziecku?

Dzień dobry. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Lekarz ginekolog zalecił mi stosowanie polcard 100 mg ze względu na żylaki na nogach. Boje się że zaszkodzi to dzieciątku, gdyż nie jest wskazane branie kwasu acetylosalicylowego w ciąży. Wczoraj przyjęłam pierwszą dawkę i nie wiem czy kontynuować.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę trzymać się wytycznych lekarza prowadzącego ciążę – kwas acetylosalicylowy jest niewskazany w ciąży, podobnie jak dziesiątki innych leków, które jednak są stosowane u ciężarnych wtedy, kiedy jest taka potrzeba i kiedy mówimy o wyższej konieczności (gdy zalety z zażywania leku przewyższają ewentualne szkody wynikające z jego zastosowania).

W praktyce oznacza to, że Polocard, czyli kwas acetylosalicylowy, stosowany jest jako profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Bardzo szczegółowo omawia ten problem nasz artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/aspiryna-w-ciazy.

Bezpieczna, nieduża, dawka nie grozi ciąży ani płodowi, choć należy pamiętać o odstawieniu leku na kilka tygodni przed porodem z uwagi na ryzyko wystąpienia krwotoku. Zazwyczaj lekarz informuje o konieczności odstawienia kwasu acetyolosalicylowego po 35. tygodniu ciąży. A tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-aspiryna-i-polocard-moga-byc-grozne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.