Czy tak częste usg może być szkodliwe dla dziecka?
Dzień dobry, obecnie jestem w 28 tygodniu ciąży i co 2 tygodnie mam robione krotkie Usg. Czy tak częste usg może być szkodliwe dla dziecka ?

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
żadne badania nie wskazują na szkodliwość USG wykonywanego podczas ciąży. Minimum dla tego badania to 3 razy – po 1 razie na każdy trymestr. Jednak, gdy zachodzi taka konieczność, badanie ultrasonograficzne mona wykonywać częściej, ponieważ jest ono tak istotnym diagnostycznie narzędziem podczas ciąży, że hipotetyczne zagrożenia mogłyby być nieporównywalnie małe w stosunku do możliwych powikłań wynikających z braku tej diagnostyki. Więcej informacji na temat badania odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.
Badanie jest bezpieczne, jeżeli jest krótkotrwale i z niskim natężeniem fal – zatem dobry diagnosta z pewnością weźmie pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka. Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw – badanie ultrasonograficzne wciąż budzi wiele emocji, ponieważ proszę pamiętać, że jest stosunkowo świeżym narzędziem w dziedzinie medycyny. Wciąż nie sposób ocenić działania na ludzie tkanki fal ultradźwiękowych w perspektywie długofalowej, choć szwedzcy badacze odkryli zależność między częstym powtarzaniem badania USG podczas ciąży a wystąpieniem drobnego defektu neurologicznego skutkującego leworęcznością u płodów płci męskiej.
Proszę jednak pamiętać, że unikanie wykonywania badania ultrasonograficznego, gdy istnieją ku temu ważne przesłanki (a domyślam się, że tak właśnie jest w Pani przypadku), może w skrajnych przypadkach stanowić zagrożenie nawet dla życia dziecka lub matki.
Być może uspokoją Panią odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-czeste-usg-w-ciazy-moze-zagrazac-dziecku oraz tutaj https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-usg-w-ciazy-moze-zaszkodzic-dziecku.