Jaki lek mogę zastosować, który będzie bezpieczny dla dziecka?

Witam. Jestem w 6 tygodniu ciąży i mam infekcje bakteryjną pochwy. Mieszkam za granicą i tutejszy lekarz przepisał mi jednorazowo 4 tabletki Metronidazolu. Z tego co wyczytałam to metronidazol jest zakazany w pierwszym trymestrze ciąży. Jaki lek mogę zastosować zamiast metronidazolu, który jest bezpieczny dla dziecka? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o leczeniu zawsze decyduje lekarz na podstawie badania lub zebranego wywiadu, stąd nie jest możliwe zaproponowanie Pani alternatywnej metody leczenia. Proszę pamiętać, że w okresie ciąży szczególna ostrożność w doborze leków jest wyjątkowo wskazana.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy.

Proszę stosować się do zaleceń lekarza, a jeśli ma Pani wątpliwości dotyczące kompetencji ginekologa, może Pani skonsultować jego decyzję z innym ginekologiem. Niemniej konieczne jest badanie ginekologiczne bądź zapoznanie się z ewentualnymi wynikami posiewu, by móc określić rodzaj leczenia infekcji bakteryjnej pochwy.

Co do metronidazolu to faktycznie niewskazany jest w I trymestrze ciąży, chyba że nie jest możliwe znalezienie bezpieczniejszego zamiennika. W określonych sytuacjach zatem lekarz może zadecydować o użyciu metronidazolu. Proszę pamiętać, że infekcje bakteryjne pochwy stanowią realne zagrożenie dla rozwijającego się zarodka oraz ciąży – mogą być przyczyną nawet poronienia (a na późniejszych etapach ciąży – przedwczesnego porodu).

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.