Jak leczyć infekcję pochwy w 8 tygodniu ciąży?

Witam, mam nieprzyjemą dolegliwośc. Jestem w 8 tyg ciąży i mam infekcje pochwy (swędzenie i gęste przezroczyste upławy)a wizytę u lekarza dopiero 26.03. Czy mogę zastosować coś bez recepty czy czekać do wizyty? Nadmienię, że mojemu mężowi pojawiły się czerwone plamki na penisie i również towarzyszy temu swędzenie. Stało się to po niedawnym współżyciu. Czy mój lekarz ginekolog po diagnozie również przepisze lek mężowi, czy kinieczna będzie wizyta u specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które doskwierają zarówno Pani, jak i mężowi wskazują na infekcję grzybiczą – niestety jest to przypadłość, z którą ciężarne często borykają się nawet przez cały okres ciąży. Powodem jest burza hormonalna, która może powodować także zaburzenia flory bakteryjnej pochwy.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Infekcja grzybica co prawda nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla rozwijającego się zarodka i ciąży, niemniej powinna być niezwłocznie leczona. Nie powinna Pani stosować żadnych leków dostępnych bez recepty bez konsultacji z lekarzem – zwłaszcza w I trymestrze. Dodatkowo w tym samym czasie leczenie powinien rozpocząć także Pani partner – w przeciwnym wypadku będziecie się nawzajem zarażać w przyszłości.

Ponieważ niestety zdiagnozowanie infekcji pochwy tylko na podstawie Pani opisu nie jest możliwe, wskazane byłoby przyspieszenie wizyty u ginekologa. Tylko badanie jest w stanie określić etiologię infekcji i jest podstawą do przepisania odpowiednich farmaceutyków.

Proszę pamiętać, że infekcje wirusowe czy bakteryjne mogą być niebezpieczne w ciąży, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza ani bagatelizować problemu.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.