Jak poradzić sobie z suchością pochwy podczas stosunku?

Chciałam zapytac czy sa jakieś tabletki, ktore można kupic bez recepty a sa skuteczne na suchość pochwy przy stosunku? Przed porodem był wszystko dobrze, mineło 5 lat po porodzie i wszystko sie zmieniło suchośc pojawiła sie po porodzie ;/ Jak mogę to leczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma jednego, skutecznego leku na tę dolegliwość – doraźnie można stosować lubrykant, który każdorazowo aplikowany zmniejsza uczucie tarcia, niweluje suchość pochwy i w ten sposób minimalizuje ryzyko uszkodzenia naskórka. Nie jest to jednak lek. Dobre efekty przynoszą globulki dostępne bez recepty zawierające w swym składzie kwas mlekowy, kwas hialuronowy czy glikogen. Więcej o suchości pochwy i preparatach niwelujących tę dolegliwość w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic.

By ustalić przyczynę suchości pochwy, powinna Pani zgłosić się do ginekologa – niekiedy przyczyną suchości pochwy są infekcje o charakterze grzybiczym lub bakteryjnym. Wówczas wystarczy leczenie, by problem ustąpił. O infekcjach może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajace-infekcje-intymne-jak-pozbyc-sie-ich-raz-na-zawsze.

Ponieważ jednak wspomina Pani o tym, że problem pojawił się po porodzie, to wskazane byłoby wykonanie badań hormonalnych – brak naturalnej wydzieliny w pochwie może być konsekwencją zaburzeń związanych z estrogenami. Taki stan jest typowy dla młodych mam – w ich organizmie szaleje hormonalna burza, której jednym ze skutków jest suchość pochwy. Gdy problem mimo upływu czasu nie mija, warto ocenić, czy estrogeny są w normie. Ich niski poziom, niekiedy przy zbyt wysokim stężeniu prolaktyny, może być źródłem wspomnianego problemu. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-estrogen.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.