Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mogę zrobić z tą suchością pochwy?

witam, zaraz po skończeniu leczenia antybiotykiem infekcji migdałków wystąpiła u mnie suchość pochwy, a w szczególności warg sromowych, lekkie ich pieczenie oraz dlikatne łuszczenie, nie wydaje mi się by była toinfekcja grzybicza.Z gory bardzo dziekuej niestety nie mam mozliwosci pojscia do ginekologa a boje siez cos mozebyc nie tak
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Przyszła matka z papierosem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli dolegliwości w postaci suchości pochwy i pieczenia w okolicach dróg moczowych pojawiły się bezpośrednio po antybiotykoterapii, to wysoce prawdopodobna jest grzybica pochwy.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-grzybicy-pochwy.

Niestety jest to bardzo częste powikłanie, na jakie skarżą się kobiety stosujące antybiotyki, a także leki hormonalne. Proszę pamiętać, że antybiotyk niszczy nie tylko groźne patogeny, które zagrażają naszemu zdrowiu, ale także te dobroczynne, które składają się na mikrobiotę człowieka.

Brak odpowiedniej ilości bakterii kwasu mlekowego, które zasiedlają pochwę i chronią ją przed patogenami, może powodować infekcję o charakterze grzybiczym.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Proszę zastosować probiotyki ginekologiczne, może Pani także smarować miejsca zmienione chorobowo maścią zawierającą klotrymazol. Jeśli to nie pomoże, wskazana będzie wizyta u ginekologa.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy