Co mogę zrobić aby wyleczyć z pochwy tą bakterię?

Serowe upławy bez swędzenia i enterococcus faecalis Witam, miałam objawy typowo grzybicze (serowe upławy, ale bez swędzenia), po wykonaniu posiewu pochwy, okazało się, że mam enterococcus faecalis. Czy to prawda, że bakteria ta jest bardzo trudna do wyleczenia? I kiedy próbowałam rozpocząć współżycie bardzo mnie bolało (przez 3 miesiące próbowania). Czy mogło to mieć związek z tą bakterią?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

E. faecalis należy do bakterii oportunistycznych, czyli zasiedlających w określonym stopniu pochwę kobiety. Dopiero w sprzyjających dla patogenu okoliczności – w tym obniżenia odporności organizmu czy antybiotykoterapii prowadzącej do zmniejszenia liczebności dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego w pochwie – dochodzi do infekcji. Niestety nie wspomina Pani, jak w badaniu określona została liczebność wykrytej bakterii (np. wzrost skąpy, obfity) – samo wyizolowanie E.faecalis w pobranym materiale nie oznacza automatycznie infekcji.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/waginoza-bakteryjna.

Niewykluczone, że u Pani nałożyły się dwie infekcje – o podłożu bakteryjnym, co potwierdza wyniku posiewu, a także grzybicza, na co wskazywałyby upławy. Możliwe jest także, że bakteria w pochwie nie powoduje infekcji (co potwierdzałby brak objawów wskazujących na waginozę bakteryjną), a zatem nie wymaga leczenia, w przeciwieństwie do grzybicy.

O kandydozie pochwy może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.

Problemy związane z inicjacją seksualną oraz w późniejszym czasie ze współżyciem mogą być związane z niewyleczonym stanem zapalnym pochwy (choć niekoniecznie bakteryjnym), natomiast z uwagi na zbyt mało informacji podanych przez Panią, nie sposób tego jednoznacznie określić.

Proszę omówić wynik badania z lekarzem, który je wykonywał – konieczne jest ustalenie źródła infekcji na podstawie przede wszystkim dolegliwości, co pozwoli na dobranie określonego leczenia.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skad-biora-sie-infekcje-intymne-u-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.