Co zrobić z tym posiewem moczu?

Ja z zapytaniem robiłam.pisiew moczu i wyszła mi bakteria już 2 raz . Enterococcus faecalis. Czy ta bakteria może przenieść się do pochwy? Odczuwam pieczenie , szczypanie w pochwie oraz bóle w podbrzuszu . A w czerwcu miałam czyszczenie. Do kogo mam sie zgłosić czy się zgłosić do lekarza ogólnego oraz ginekologa ? Prisze mi pomóc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Enterococcus faecalis to bakteria naturalnie występująca w przewodzie pokarmowym człowieka , gdzie jest niegroźna a wręcz potrzebna organizmowi ludzkiemu. Ponieważ jednak może dojść do przeniesienia bakterii w inne rejony (najczęściej wynika to z niedostatecznej higieny, niewłaściwego podcierania się po defekacji czy zbyt rzadkiego mycia rąk) – zwłaszcza jamy ustnej czy cewki moczowej – to niekiedy paciorkowiec kałowy jest przyczyną ciężkich do wyleczenia infekcji. Więcej informacji znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/enterococcus-faecalis-paciorkowiec-kalowy-czym-jest-jak-mozna-sie-zarazic-jakie-choroby-wywoluje-leczenie.

Sama obecność bakterii w moczu nie świadczy o niczym – istotne jest to, czy doszło do gwałtownego namnożenia się patogenów. W takiej sytuacji dolegliwości, które Pani opisuje mogą być związane z zapaleniem pęcherza moczowego (lub infekcją dróg rodnych) i wynikać z obecności Enterococcus faecalis w przewadze. Sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego – jeśli w moczu obecna jest duża ilość bakterii, to konieczne będzie zlecenie antybiogramu w celu określenia odpowiedniego leku. Warto, by jednocześnie umówiła się Pani na wizytę u ginekologa – ponieważ nie sposób jednoznacznie zdiagnozować Pani dolegliwości, specjalista powinien wykonać badanie ginekologiczne oraz USG TV.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-zapalenie-pecherza-moczowego-to-infekcja-typowo-kobieca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.