Dlaczego moja pochwa jest ciasna?

witam, jestem w 6 tygodniu ciąży po zapłodnieniu in vitro (19 dzien po transferze). Pezyjmuje dopochwowo progestreron 2x 400 dziennie. Lekarz powiedział że po 14 dniach od transferu moge współżyć o ile nie pojawi się krwawienie ani ból. Wczoraj spróbowaliśmy (4h po aplikacji globułki) i troszke sie przestraszyłam bo miałam wrażenie że jest tam baaardzo ciasno i swędząco po prostu niekomfortowo i przerwaliśmy. W piątek mam wizytę u lekarza i pierwsze usg i wtedy o wszystki dokładnie dopytam ale może otrzymam jakas poradę już teraz. Będę wdzięczna, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odczucia związane z dyskomfortem podczas stosunku płciowego mają prawdopodobnie związek ze stosowaniem dopochwowym luteiny (progesteronu). Jednym z działań niepożądanych, wymienianych przez producenta hormonu, jest świąd, upławy czy podrażnienia pochwy, jednak niektóre pacjentki skarżą się także na suchość pochwy. Zachęcam do lektury obszernego materiału charakteryzującego luteinę: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

To właśnie brak odpowiedniego nawilżenia, a co za tym idzie zwiększone tarcie podczas penetracji pochwy, dają mylne wrażenie, że wagina jest za ciasna. Proszę poinformować o tym ginekologa, alternatywą jest luteina i jej pochodne podawane doustnie – wówczas ten problem nie powinien wystąpić. Dodatkową pomocą mogą być również preparaty wpływające pozytywnie na nawilżenie pochwy. Zazwyczaj zawierają kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz glikogen. Doraźnie, podczas stosunku seksualnego, może Pani posiłkować się różnego rodzaju lubrykantami – dostępne są w aptece bez recepty w formie żelu. Proszę pamiętać, że jeżeli faktycznie przyczyną opisywanego przez Panią dyskomfortu jest suchość pochwy, to należy jej przeciwdziałać, bowiem może się ona przyczyniać do wystąpienia infekcji intymnych. O suchości pochwy przeczyta Pani w naszym artykule, dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.