Co mogę zrobić aby nawilżyć pochwę?

Witam, kobieta lat 22. Mam PCOS i chorobę hashimoto, od około miesiąca mam z partnerem problemy w łóżku, zaczęło się od braku odpowiedniego nawilżenia, po uporaniu się z tym problemem zaczęłam odczuwać ból podczas stosunku i od około 2/3 tygodni życia łóżkowego prawie nie ma. Mam nieregularne miesiączki. Co może być przyczyną pojawienia się bólu wcześniej nieodczuwalnego ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy z nawilżeniem pochwy mogą wynikać z Pani chorób podstawowych czyli Hashimoto i PCOS. W pytaniu zawarła Pani informację o tym, że dolegliwości trwają od około 3 tygodni i objawiają się bólem podczas stosunku. Przez to nie ma Pani ochoty na współżycie. Z tego też względu można najpierw spróbować zastosować preparaty dostępne bez recepty np. lubrykanty, które nawilżą pochwę. Ponadto należy zastanowić się, czy przed samym kontaktem seksualnym jest Pani odpowiednio dostymulowana podczas gry wstępnej. Jeśli natomiast powyższe rady nie będą pozytywnie wpływać na Pani odczuwanie podczas seksu, to warto pomyśleć o wizycie u ginekologa lub seksuologa. Podczas wywiadu lekarz ginekolog będzie mógł przypuszczać, jaka jest przyczyna tego stanu u Pani i jeśli stwierdzi, że leży ona po stronie narządu rodnego, to zleci odpowiednie badania i leczenie. Natomiast jeśli tak nie będzie, to problem może leżeć w Pani psychice. Można zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie było u Pani np. dużego stresu co przełożyłoby się na życie erotyczne.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic

https://portal.abczdrowie.pl/stezenie-kwasu-mlekowego-w-surowicy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.