Czy dyskomfort może być wynikiem niewystarczającego nawilżenia?

Podczas stosunku odczuwam dyskomfort przy wprowadzaniu członka do pochwy jedynie w okolicach ujścia (na przedniej ścianie). Po wprowadzeniu palca do pochwy wyczułam, że przednia ściana jest twardsza od tylnej. Czy to jest normalne, a dyskomfort może być wynikiem niewystarczającego nawilżenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej może Pani odczuwać dyskomfort podczas stosunku z powodu niedostatecznego nawilżenia. Oprócz tego może pojawić się swędzenie, pieczenie, a nawet dolegliwości bólowe.

Suchość pochwy podczas stosunku to problem wielu kobiet, który może doprowadzić do otarć i urazów. Skutkiem tego jest utrudnione życie seksualne oraz niechęć do współżycia kojarzonego z bólem i dyskomfortem.

W takim przypadku najlepiej przebadać się u ginekologa. Jeśli lekarz wykluczy ewentualne przyczyny zdrowotne (takie jak na przykład infekcje), to pomocne mogą okazać się lubrykanty, czyli preparaty nawilżające.

Inne możliwe przyczyny niedostatecznego nawilżenia to nieodpowiednia lub zbyt krótka gra wstępna, przemęczenie, stres, leki hormonalne oraz nieodpowiednia dieta.

Więcej szczegółowych informacji na temat suchości pochwy znaleźć można w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.