Co mogę zrobić, żeby pozbyć się tej suchości pochwy?

Dzień dobry. Mam bardzo duże problemy z suchością pochwy, świądem okolic intymnych. Biorę tabletki antykoncepcyjnie, już dwa razy zmieniałam je z tego powodu, jednak nadal nic nie pomaga. Podczas stosunku musze używać dużej ilości żeli intymnych. Wcześniej stosowałam Vines, Liberelle, a teraz Triquial. Co mogę zrobić, żeby pozbyć się tej suchość?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli wcześniej suchość pochwy Pani nie doskwierała, to jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie antykoncepcja hormonalna ją wywołuje lub też jej skutkiem jest pojawienie się zaburzeń hormonalnych, które to mogą zwiększać podatność na infekcje intymne. Wśród najczęstszych u kobiet stosujących tę formę zapobiegania ciąży jest infekcja o charakterze grzybiczym.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-skutecznie-wyleczyc-grzybice-pochwy.

Jeżeli źródłem Pani dolegliwości nie jest infekcja intymna, to niewykluczone, że wskazane będzie odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej. O tym jednak powinna Pani porozmawiać z lekarzem – sugeruję, by nie zwlekała Pani z wizytą. Proszę pamiętać, że suchość pochwy może być poważnym problemem i nie należy jej bagatelizować – może prowadzić do otarć i uszkodzeń śluzówki, w przyszłości skutkujących np. nadżerką.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.