Dlaczego mam to ciągłe pieczenie pochwy?

Witam, od jakiegoś czasu piecze mnie pochwa, jest sucha, nie mam zadnych upławow. Jestem 3 miesiące po kuracji izotekiem oraz biore antykoncepcje vines. W czasie kiedy mnie piekło bylam u ginekologa nie stwierdzil żadnej infekcji a mnie nadal piecze, swedzi także w trakcie i po stosunku. Co zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie określić przyczynę Pani problemów. Zazwyczaj taki objaw jest wynikiem infekcji intymnych, jednak jeżeli nie stwierdziła Pani u siebie upławów, ani świądu, prawdopodobnie problem leży gdzie indziej.

Niektóre badania wskazują, że kuracja izotekiem może wpływać na suchość skóry. Oprócz tego izotretynoina wysusza błony śluzowe w organizmie. Może to dotyczyć błon znajdujących się w nosie, gardle, a nawet pochwie. W takim przypadku bardzo możliwe, że pieczenie okolic intymnych jest spowodowane suchością błony śluzowej pochwy.

Jeżeli chodzi o swędzenie po stosunku, to najprawdopodobniej pojawia się ono z powodu niedostatecznego nawilżenia pochwy, przez co powstają otarcia. Zalecamy więc stosowanie żeli nawilżających podczas zbliżeń.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-izotek-powoduje-suchosc-okolic-intymnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-izotretynoina-po-zakonczeniu-kuracji-dziala-na-skore

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-izotek-a-suchosc-sluzowki-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.