Czy Izotek powoduje suchość okolic intymnych?

Witam, Moja kuracja izotekiem ma trwać 10 miesięcy. Waga 53-54kg, nie miałam strasznego trądziku. Pojawił się typowo po odstawieniu antykoncepcji. Jestem ku końcu. Najpierw 10mg 3 miesiące, 20mg 4 miesiące i 2 miesiące 30 mg. Powinnam brać dłużej? I.. czy suchość w okolicach intymnych przy tak długiej kuracji może występować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość trwania kuracji Izotekiem powinna być skonsultowana z dermatologiem, który przepisał Pani lek. On widział zmiany skórne oraz efekty po zastosowaniu leku i to z nim trzeba ustalać ewentualne modyfikacje związane z dawkowaniem i czasem przyjmowania.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych po zastosowaniu Izoteku zalicza się suchość skóry (zwłaszcza w obrębie twarzy i ust) oraz przesuszenie błon śluzowych. Zdarzają się stany zapalne skóry i warg, spierzchnięcia, wysypki oraz swędzenie i łuszczenie skóry.

Skóra może być bardziej zaczerwieniona i wrażliwa niż dotychczas, dlatego od początku kuracji zaleca się stosowanie kremu nawilżającego.

Uczucie suchości może pojawiać się nie tylko na skórze twarzy, ale także w okolicy oczu, w gardle, nosie lub pochwie. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednie nawilżenie, stosując krople do oczu czy specjalne globulki.

O wpływie izotretynoiny na skórę wypowiadali się nasi specjaliści w poniższych pytaniach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-izotretynoina-po-zakonczeniu-kuracji-dziala-na-skore, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-izotek-a-suchosc-sluzowki-nosa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-preparatu-izotek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.