Czy to może być łuszczyca u 24-latki?

Witam, od 1,5 miesiąca zażywam izotek na trądzik na twarzy. Przed przyjmowaniem leku miałam również problem z ŁZS skóry głowy od -10 lat. Było na ten moment opanowane dzięki szamponowi Vichy. Po 3 tygodniach od brania izoteku w dawce 40mg/dzień wystąpiły na skórze głowy suche płaty skóry, przy próbie zdjęcia ich z głowy wychodzą razem z włosem. Czy to może być łuszczyca? Nigdy nie miałam tak suchej skóry głowy. Od przyjmowania kuracji mam też pochodne problemy związane z wysuszeniem, tylko że błon śluzowych.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam, nie licząc leczenia dermatologa proszę również udać się do specjalisty trycholog który również jest pomocny. Nic nie stoi na przeszkodzie udać się do dobrego specjalisty Naturopata który oceni objawy zleci odpowiednią diagnostykę oraz naturalne leczenie.

Pozdrawiam

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania leku Izotek możemy znaleźć informacje, które mówią, że do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych po zastosowaniu izotretynoiny jest suchość skóry oraz suchość błon śluzowych.

Ponadto producent leku Izotek zaleca, aby od początku kuracji stosować maści i kremy nawilżające oraz balsamy do ust, ponieważ izotretynoina prowadzi do wysuszenia skóry oraz warg. Bardzo możliwe więc, że objawy, które Pani zauważyła, a więc suche płaty skóry na głowie mają związek z przyjmowanym lekiem.

W tym celu należy poradzić się lekarza prowadzącego. Być może konieczna będzie zmiana dawkowania.

Więcej na temat leczenia izotretynoiną przeczytać można w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/praktyczne-porady-dla-osob-leczonych-izotretynoina-doustna.

Poniżej umieszczamy również inne pytania o suchość skóry po Izoteku:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-po-izoteku-skora-sie-przesusza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-izotretynoina-po-zakonczeniu-kuracji-dziala-na-skore,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lzs-i-stosowanie-izotek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Łuszczyca paznokci u 24-latka

24 letni syn od niedawna ma łuszczycę paznokci. Dermatolog twierdzi, że jest nieuleczalna. Chciałam się dowiedzieć, czy to prawda, a może medycyna zna jakiś sposób na złagodzenie tej dolegliwości. Dziękuję.
KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy można stosować w 24 tygodniu ciąży Pimafucort na łuszczycę?

Czy mozna stosowac w 24 tyg ciazy pimafucort na luszczyce ?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Proszę koniecznie skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Generalnie w okresie w okresie ciąży nie powinno się stosować jakichkolwiek leków bez uzgodnienia tego z lekarzem prowadzącym, bowiem w tym szczególnym okresie wyjątkowo ważne jest określenie potencjalnego zagrożenia w stosunku korzyści wynikających ze stosowania danego leku.

W tym przypadku znaczenie ma fakt, że zarówno kortykosteroidy jak i neomycyna (składniki czynne leku) mogą wchłaniać się przez skórę.

Sam producent określa wyraźnie na ulotce:

"Ciąża i karmienie piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na teoretyczne ryzyko, iż leki do stosowania miejscowego zawierające neomycynę mogą wywierać ototoksyczne działanie na płód, u kobiet w ciąży nie należy stosować leku Pimafucort na rozległe powierzchnie skóry, przez długi czas ani pod opatrunkiem okluzyjnym."

Nadmienie jeszcze, że ziołolecznictwo dysponuje surowcami stosowanymi zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie w łuszczycy, które mogą się stać czasową alternatywą lub uzupełnieniem terapii podstawowej.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty