Dlaczego po Izoteku skóra się przesusza?

Dzień Dobry, 4 lata temu odbyłem niepełną terapię Izotekiem, od czasu której skóra na moich powiekach łuszczy się/ przesusza. To samo ma miejsce na niektórych fragmentach skóry jak np. skórze pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym po zewnętrznej stronie ręki, czy pomiędzy genitaliami a odbytem, mimo stosowania przeze mnie kremu do powiek jak np. Cerkopil, problem staje się głównie zauważalny po dłuższym śnie. (Miejsca w którym skóra się łuszczy nie zmieniają swojej powierzchni, sprowadzają się do jednego kształtu przynosząc na myśl coś w rodzaju uczulenia.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pana dolegliwości powinny zostać zbadane przez dermatologa.

Leczenie izotekiem polega na przyjmowaniu izotretynoiny, która swoim działaniem zwalcza trądzik, poprzez hamowanie namnażania się bakterii. Wskazuje się, że taka terapia jest bardzo skuteczna w leczeniu trądziku. Niestety oprócz pozytywnych skutków stosowania tego leku, występują także niepożądane efekty uboczne.

Do negatywnych skutków przyjmowania izotretynoiny zaliczamy: przesuszanie się i zaczerwienienia skóry, stany zapalne, wysypki, złuszczanie się naskórka oraz swędzenie.

Aby radzić sobie z takimi dolegliwościami, należy dobrze nawilżać skórę. Można przy tym używać balsamów, olejków lub kremów.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym terapii izotekiem:

https://portal.abczdrowie.pl/izotek-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.