Co robić z tymi plamami na skórze po Izoteku?

Witam Od 2 miesięcy stosuje izotek. Moja waga to 77kg przez pierwszy miesiąc brałem 40mg/dobę skutki uboczne jake wtedy wystąpiły to: przesuszone usta, suchość skóry dłoni, suchość i lekkie pieczenie oczu, oraz kilka plamek suchej łuszczącej się i lekko swędzącej skóry na rękach. Po pierwszym miesiącu zwiększyłem dawkę do 60mg/dobę trądzik napoczątku się nasilił lecz teraz już ustępuje mam coraz czystszą cerę. Niepokoji mnie jednak więcej plam suchej skóry na przedramionach oraz ramionach. Ponadto podobne plamy pojawiły się dodatkowo na brzuchu, pod pachmi i jedna na plecach. Plamy te nie są bolesne lecz czasem swędzą i łuszczą się. Po zastosowaniu łagodnego kremu nawilżającego stan skóry poprawia się lecz maksymalnie na kilka godzin. Pragnę się dowiedzieć czy plamy te są niegroźnym skutkiem ubocznym znikającym po odstawieniu leku czy też powinienem się martwić. Dodam że po pierwszym miesiącu badałem krew pod kątem wątroby wszytko było w normie i bez wyraźnych zmian.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć w ulotce leku Izotek najczęściej zgłaszane działania niepożądane podczas kuracji izotretynoiną to suchość skóry oraz suchość błon śluzowych.

Takie skutki uboczne mają zazwyczaj związek z dawką leku – dlatego zauważył Pan nasilenie objawów po zmianie dawkowania. Producent leku Izotek informuje, że objawy te ustąpią po zmianie dawki lub po zakończeniu leczenia, jednakże niektóre z nich mogą utrzymywać się również po zakończeniu kuracji.

Warto by było porozmawiać więc ze swoim dermatologiem na temat owych zmian i zapytać go o dalsze postępowanie.

Inne pytania o skutki uboczne Izotek znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-izotek-powoduje-te-plamy-na-skorze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-zmiany-skorne-podczas-stosowania-izoteku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-preparatu-izotek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.