Jak długo powinna trwać kuracja Izotekiem?

Dzień dobry, jak długo powinna trwać kuracja Izotekiem? U mnie jest to już 11 miesięcy, aktualna dawka to 20 mg na dobę. Nie mam aktualnie kontaktu z lekarzem i nie wiem co dalej zrobić, czy można samemu odstawić i nie będzie nawrotów? Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pytanie to powinna Pani skierować do dermatologa, który zlecił wymieniony lek, ponieważ zna on stan Pani skóry oraz widzi postępy w leczeniu.

Zazwyczaj kuracja lekiem Izotek trwa od 16 do 24 tygodni, a więc od czterech do sześciu miesięcy. Po upływie tego czasu lekarz ocenia efekty oraz zaleca dalsze postępowanie. Często zdarza się tak, że trądzik całkowicie ustępuje, co oznacza, iż jeden cykl kuracji Izotekiem był wystarczający. W przypadku, gdy efekty nie są zadowalające, lekarz może zlecić powtórzenie kuracji, jednak nie wcześniej niż po 8. tygodniach od zakończenia leczenia.

Proszę więc koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż do niego należy decyzja dotycząca zakończenia kuracji. Lek można odstawić z dnia na dzień, jednak najlepiej pod okiem lekarza.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-leku-izotek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-stosowac-izotek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skonczyc-stosowanie-izotek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Bez badania trudno ocenić zasadność kontynuacji terapii, 11 miesięcy to jednak zdecydowanie za długo na pojedynczy cykl. Proszę udać się do dermatologa.