Dlaczego mam ten ból pochwy w wieku 21 lat?

Od kiedy rozpoczęłam aktywnie współżyć, zawsze dolega mi ból pochwy po stosunku, który utrzymuje się nawet pare dni. Ostatnim razem rano pojawiło się krwawienie. Lekarz ginekolog wykluczył wszelkie choroby, jedynie zdarzyła mi się infekcja. Problem jest często również z pęcherzem - czasami pare dni po stosunku boli i czuję częstą potrzebę oddawania moczu, mimo, że tak naprawdę nie muszę. Z suchością pochwy nie mam problemu, wszystko jest zawsze w porządku. Sam stosunek nie sprawia mi bólu, lecz następne dni są koszmarne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból pochwy po stosunku może być spowodowany otarciami i urazami, które pojawiają się na skutek naruszenia nabłonka. Wspomina jednak Pani, że ból ten występuje od kiedy rozpoczęła Pani życie seksualne, co może wskazywać na inną przyczynę.

Jedną z nich mogą być infekcje intymne- zarówno bakteryjne, grzybicze czy wirusowe. Każda z nich może wywoływać nie tylko ból, ale również swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Ból pochwy po stosunku może również oznaczać endometriozę. Towarzyszyć mu mogą bóle brzucha, bóle kręgosłupa, bolesne i obfite miesiączki, wzdęcia, zaparcia i biegunki.

Inną przyczyną może być zespół bólowy miednicy mniejszej czy nawet alergia.

Jeśli lekarz wykluczy wszystkie choroby być może problemem jest wulwodynia. Zaburzenie to charakteryzuje się chronicznym bólem sromu, który może przybierać formę kłucia, szczypania czy palenia.

Problemy z oddawaniem moczu mogą wskazywać na zapalenie pęcherza. Oprócz bólu pęcherza pojawia się częsta potrzeba oddawania moczu, o której Pani wspomina oraz ból podbrzusza. W tym przypadku warto wykonać badania laboratoryjne, które pozwolą wykryć bakterie w moczu oraz udać się do lekarza.

Podobne pytania znajdują się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod poniższymi adresami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-pochwy-i-krwawienie-po-stosunku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-bol-pochwy-po-stosunku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-bol-pochwy-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.