Dlaczego odczuwam ból podczas i po stosunku?

Dzień dobry, od paru miesięcy zmagam się z pewnym problemem. Od kilku miesięcy podczas stosunku i po stosunku bardzo często odczuwam ból w okolicy jajników, podbrzusza. Byłam u trzech ginekologów, z tego u jednego wczoraj, nikt nic nie wykrył, jestem zdrowa i nic mi nie powinno dolegać. W takim razie skąd ten ból? Do jakiego lekarza powinnam się udać? Jest to naprawdę bardzo uciążliwe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból podczas stosunku seksualnego nazywany jest dyspareunią i posiada wiele przyczyn. Więcej o nim przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku.

Może oznaczać problemy ginekologiczne, takie jak torbiel na jajniku lub endometrioza. Występuje w przypadku tyłozgięcia macicy, towarzyszy infekcjom intymnym lub zapaleniu pęcherza, a także pojawia się podczas chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród innych przyczyn wymienia się także suchość pochwy lub pochwicę.

Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy następuje w momencie niewystarczającego podniecenia, po porodzie, w trakcie karmienia piersią lub na skutek przyjmowanych leków. Czasem pojawia się także w ciąży lub po nadmiernym wysiłku fizycznym. Przyczyną suchości pochwy może być także zbyt krótka gra wstępna lub nieodpowiednie techniki seksualne.

Z kolei pochwica to dysfunkcja seksualna polegająca na skurczach mięśni, które następują przy próbie podjęcia kontaktu seksualnego. W szczególności dotyczy ona młodych kobiet mających złe doświadczenia seksualne.

Ból w trakcie stosunku może mieć więc podłoże ginekologiczne lub psychologiczne, dlatego jeśli ginekolodzy wykluczyli u Pani powyższe choroby warto udać się do seksuologa lub psychologa i opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Czasem okazuje się, że winowajcą jest po prostu stres lub lęk przed kontaktem fizycznym.

Inni użytkownicy zadawali podobne pytania. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podczas-stosunku-seksualnego-oraz-problem-z-osiagnieciem-orgazmu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-podczas-stosunku-boli-mnie-jajnik, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podczas-kazdego-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.