Dlaczego mam te bóle w podbrzuszu?

Dzień dobry, Mam 21 lat. Od tygodnia odczuwam ból w podbrzuszu, który nasila się podczas siadania i oddawania moczu. Zaczęło się od bólu pachwin, ciężko było w ogóle podnosić nogi. Co jakiś czas pojawia się mocne kłucie z prawej strony podbrzusza. Ból promieniuje do pleców. Często chce mi się spać i czuję się ogólnie osłabiona, szybko się męczę. Nawet lekki wysiłek fizyczny powoduje, że mocno się pocę. Nie mam apetytu, czasami odczuwam mdłości i zawroty głowy. Brzuch jest cały czas wzdęty, do tego mam gazy. Praktycznie po każdym wysiłku muszę iść do toalety, żeby się wypróżnić. Dwa lata temu wykryto u mnie torbiel na prawym jajniku (wielkość ok. 2 cm), jednak nie była leczona w żaden sposób i po jakimś czasie się wchłonęła. Objawy wtedy były dość podobne do tych teraz, ale łagodniejsze. Umówiłam się na wizytę do lekarza, jednak termin jest dopiero za trzy dni. Dzisiaj zrobiłam badanie krwi oraz moczu. Krew w normie, jednak w moczu występują: nabłonki płaskie - liczne, nabłonki okrągłe - 2-5 wpw, leukocyty - liczne wpw, bakterie - dość liczne wpw. Sądziłam, że objawy mogą być spowodowane ponownym pojawieniem się torbieli. Czy te wyniki badań moczu mogą wskazywać na zapalenie dróg moczowych? Nie odczuwam żadnego pieczenia - ostrzejszy ból w środku podbrzusza pojawia się podczas "napinania" przy oddawaniu moczu. Czy powinnam wykonać posiew moczu przed wizytą u lekarza? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bóle podbrzusza mogą mieć wiele różnych przyczyn i nigdy nie powinno się ich bagatelizować. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej albo internisty. Liczne nabłonki płaskie, leukocyty oraz bakterie w badaniach moczu mogą wskazywać na rozwój stanu zapalnego w obrębie układu moczowego, jednak diagnozę będzie mógł postawić tylko lekarz w oparciu o szczegółowy wywiad oraz wyniki badań. W przypadku tego typu infekcji mogą pojawić się również towarzyszące objawy, jak podwyższona temperatura, osłabienie oraz ból podczas oddawania moczu. W leczeniu tego typu nieprawidłowości zazwyczaj stosowana jest antybiotykoterapia. Jeżeli będzie taka potrzeba lekarz pierwszego kontaktu skieruje Panią na leczenie specjalistyczne, wtedy decyzję o ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki podejmie urolog. W Pani przypadku warto byłoby również wykluczyć nieprawidłowości w obrębie narządów płciowych. Dość często ból podbrzusza ma podłoże ginekologiczne. Takie dolegliwości mogą wystąpić np. w przypadku zapalenia jajników, dlatego warto też skonsultować swoje objawy dodatkowo z ginekologiem.

Więcej na ten temat może przeczytać Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pecherza-przyczyny-objawy-leczenie

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-przewlekla-infekcje-pecherza-moczowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-dolnej-czesci-brzucha-a-problem-z-pecherzem-moczowym https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-ten-bol-podbrzusza-przy-ujsciu-cewki-moczowej-po-rowerze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.