Czy te problemy są wynikiem leczenia?

Mam 37 lat, urodziłam dwoje dzieci, jestem w trakcie leczenia nowotworu, jestem po chemioterapii i radioterapii, mam problem ze współżyciem z mężem. Próbowaliśmy już kilka razy, za każdym razem odczuwam ból i penis nie jest w stanie wejść do pochwy. Nie jestem zestresowana, do tej pory seks był dla mnie przyjemnością. Jak mam sobie z tym poradzić? Czy jest to skutek leczenia? Czy powinnam się udać do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem ginekologiem lub seksuologiem. Z relacji wynika, że od momentu rozpoczęcia leczenia nowotworu za pomocą chemioterapii i radioterapii występują u Pani problemy ze współżyciem w postaci bólu podczas prób penetracji. Nie upatruje Pani przyczyny tych problemów w stresie, który zapewne jest związany z przeprowadzanym leczeniem. Możliwe, że ma Pani suchość pochwy, która powstała na skutek stosowania chemioterapeutyków oraz naświetlań. Z tego też względu warto rozważyć wizytę u ginekologa, który Panią przebada i potwierdzi przyczynę tej dolegliwości oraz zaleci odpowiednie lubrykanty. Może Pani też pomyśleć o kontakcie z seksuologiem, który poprzez rozmowę może dotrze także do innych źródeł tego problemu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.