Dlaczego moja waga spada mimo ciąży?

Witam, Jestem w 12tyg ciąży a ważę 48.8 przy wzroście 158. Od początku ciąży schudłam ponad 3kg przez uporczywe wymioty. Martwię się, ponieważ z wymiotami jest lepiej tylko raz dziennie i jem w miarę regularnie a mimo to chudne. Będę wdzięczna za odpowiedź..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

utrata wagi w ciąży – szczególnie w pierwszym trymestrze – wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Mniejsze łaknienie, wymioty czy mdłości – to są przyczyny tego, że nie przybiera Pani na wadze. Najsilniejsze dolegliwości są w I trymestrze i wraz z upływem czasu powinny ustępować. O tym, jak można ratować się przed mdłościami w ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/mdlosci-w-ciazy.

Niestety na wymioty niewiele można poradzić, ważne by przyszła mama starała się jeść i żywiła racjonalnie, bo w tym przypadku każdy kęs jest na wagę złota. Zakładam, że regularnie konsultuje Pani swój stan i dolegliwości z ginekologiem prowadzącym ciążę, zatem nie ma powodu do obaw. Jeżeli przed ciążą nie miała Pani niedowagi, to teraz płód prawdopodobnie czerpie z rezerwuaru zapasów Pani organizmu – czyli z tkanki tłuszczowej.

Gdy mdłości są szczególnie dokuczliwe o poranku, proszę pamiętać, żeby nie wstawać z łóżka gwałtownie oraz aby zjeść coś jeszcze w łóżku – może to być banan, kawałek sucharka lub herbatniki. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci. Jeżeli te zabiegi nie przyniosą efektu, może Pani poprosić lekarza o przepisanie leku przeciwwymiotnego. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-leki-przeciw-wymiotom-mozna-stosowac-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.