Dlaczego mam ten odruch wymiotny w 37 tygodniu ciąży?

Dzień dobry. Jestem w 37 tyg ciąży. Ostatnio często mam odruch wymiotny Ale bez wymiotow. Mój lekarz mówi że powodem tego jest ucisk macicy na żołądek. Czy może być tego jakas inna przyczyna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety wraz z biegiem czasu dolegliwości ciążowych przybywa – dotyczy to zwłaszcza III trymestru, gdy masa ciała płodu jest na tyle duża, że wraz z macicą uciska on narządy wewnętrzne ciężarnej.

Stąd też obrzęki, bóle kręgosłupa, ale przede wszystkim zgaga, mdłości, zaparcia, a nawet wymioty wcale nie są rzadkie pod koniec ciąży. Prawdopodobnie więc lekarz prowadzący ciążę ma rację i faktycznie źródłem odruchu wymiotnego u Pani jest ucisk macicy na żołądek.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/9-miesiac-ciazy-charakterystyka-dolegliwosci.

Proszę spróbować jeść mniejsze porcje, ale częściej, mieć przy sobie zawsze butelkę wody, gdy zbliżają się mdłości. Może Pani spróbować herbaty z mięty, która niweluje mdłości i wspiera pracę układu trawiennego. Dodatkowo w tym okresie warto zmodyfikować dietę tak, by żołądek nie buntował się – niewskazane są potrawy smażone, tłuste, zawiesiste sosy, fast-food, napoje gazowane i słodzone, które mogą powodować wzdęcia, zgagę, ale też mdłości.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-ciazy-a-mdlosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.