Dlaczego dziecko ma odruch wymiotny na jajko?

Dzień dobry, synek ma 12,5 miesiąca, odkąd rozszerzamy dietę to je i lubi wszystko co mu podamy. Jedyny problem pojawia się z jajkiem, gdy trafia do Jego buzi to ma odruch wymiotny. Nawet wymieszane z czymś innym powoduje ten odruch. Jemy tylko swojskie jajka. Z czego może wynikać taki stan? Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć z czego to wynika, ale jeżeli nie ma żadnej reakcji alergicznej na jajko, to prawdopodobnie ta niechęć jest po prostu wyrazem braku aprobaty dla smaku jajka. Proszę pamiętać, że choć smak, a więc i gusta dziecka, dopiero się kształtują na tym etapie, to jest jak najbardziej możliwe, by coś dziecku po prostu nie smakowało. Jajko ma bardzo intensywny zapach i niewykluczone, że póki co syn nie jest gotowy na ten smak.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów – dietetyków na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podawanie-jajek-dla-2-letniego-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jajka-w-jadlospisie-u-rocznego-dziecka.

Choć jajka to źródło wielu cennych witamin, żelaza i dużych ilości białka, to warto wstrzymać się z podawaniem tego produktu dziecku, jeżeli nie ma na nie ochoty. Może Pani również dodawać jajko do placków różnego rodzaju i naleśników – w tej postaci co prawda wszystkie właściwości jajka nie zostaną w pełni wykorzystane, niemniej niektóre z nich owszem.

O wartościach odżywczych jajek może Pani przeczytać w tym obszernym materiale: https://zywienie.abczdrowie.pl/jaja-na-nowotwory-i-choroby-serca.

Proszę spróbować za jakiś czas podać jajko, pamiętając, że dziecko ma prawo wyboru, podobnie jak dorosły człowiek, któremu nie wszystko przecież smakuje.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do zapoznania się z nim: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bez-jajek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.