Czy mogę podawać te suplementy dzieciom?

Witam , czy moge podawać płynna kurkuminę i witaminę d3 w kapsułkach dla dzieci wiek 12 lat i 9 lat . Jedna kapsułka kurkuminy zawiera 720mg a witaminy d3 2000jm?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli chodzi o podawanie suplementów, zwłaszcza dzieciom, warto zachować ostrożność. Przede wszystkim suplementy nie podlegają tak rygorystycznym kontrolom jak leki, ale również, o czym należy pamiętać, nie wszystkie suplementy są przeznaczone i bezpieczne dla dzieci. Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://zywienie.abczdrowie.pl/czy-dzieci-powinny-przyjmowac-suplementy-diety.

W zastępstwie kurkuminy w tabletkach sugerowałabym podawanie dzieciom po prostu kurkumy – jako dodatku do dań, a także w postaci napoju z mleka roślinnego i miodu. Również kurkuma dodana do ryżu czy koktajlu owocowego nie tylko będzie smakować nawet dzieciom, ale też przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne działanie kurkuminy będzie zauważalne. Więcej informacji o kurkuminie pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/kurkumina.

Jeżeli chodzi o witaminę D3, to młodzież i dzieci w wieku powyżej 1. roku życia potrzebują ok. 600-1000 j.m. Zatem zaproponowana przez Panią dawka jest zdecydowanie za wysoka – takie ilości mogą suplementować dorośli, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Wyjątkiem są sytuacje dużego niedoboru tego prohormonu u dzieci, jednak tę kwestię rozstrzygnąć może tylko badanie na oznaczenie stężenia witaminy w surowicy.

Jeżeli u dzieci nie występują niedobory, proszę trzymać się dawek odpowiednich do wieku dziecka. Proszę pamiętać, że nadmiar witaminy D3 kumuluje się w organizmie i jest toksyczny. Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.