Czy te substancje mogły mieć wpływ na zdrowie dziecka?

Witam. Jak dziecko miało ok 2 lata dawałam mu wit d wraca z kapsułka, otoczka to zelatyna i glicerol. Dziecko gryzlo tą kapsułkę. Myślałam że nie można dawać dzieciom z kapsułka ze względu na ryzyko zadławienia ale teraz zastanawiam się czy zelatyna i glicerol mogły mieć wpływ na zdrowie dziecka? Może to nieść że soba jakieś konsekwencji zdrowotne? Zaznaczę ze dziecko cały czas dobrze się czulo alergii nie miało i nie ma. Od pół roku daje mu wit d w sprayu. Czy mam się czego obawiać? Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – otoczki leków są bezpieczne, nie stanowią żadnego zagrożenia. Jedyny powód, dla którego nie są polecane tabletki, kapsułki i inne produkty lecznicze w tej postaci, to właśnie ryzyko zakrztuszenia – dlatego zazwyczaj nawet żelki witaminowe dla dzieci są polecane maluchom powyżej 4. roku życia.

Jeśli chodzi o samą suplementację witaminy D, to może to robić w takiej formie, jaka jest wygodna dla Pani i dla dziecka, proszę tylko pamiętać, że ten prohormon rozpuszcza się w tłuszczach, stąd warto podawać ją w trakcie posiłku lub w postaci kapsułek witaminy rozpuszczonej w oleju.

O suplementacji witaminy D3 może Pani przeczytać pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.