Jaki preparat witaminy D stosować?

Witam. Mam 26 lat i mam bardzo niski poziom witaminy D3, do tego osłabienie, zmęczenie, bezsenność, drgania powieki i inne objawy. Lekarz powiedział, abym zaczęła zażywać adek. Witaminę D3 w ilości 4000 j.m. Czy mogę zażywać Vitaminum A E Medana 1 kapsułkę, do tego osobno witaminę D3. Czy lepiej kupić preparat, który zawiera wszystkie witaminy w jednym. Bardzo proszę o propozycję jaki najlepiej kupić preparat, który będzie działał.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma to większego znaczenia czy wybierze Pani kompleks witaminowy z witaminą D3 czy preparat (lek lub suplement) jednoskładnikowy. Ważna jest jedynie dawka witaminy – proszę wybrać preparat, który będzie miał największe stężenie (czyli np. 2000 j.m.) i zażywać go tak, by pokryć dzienne zapotrzebowanie wskazane przez lekarza.

Warto zwrócić uwagę na postać witaminy – niektóre suplementy lub leki mają witaminę D3 w postaci kapsułki olejowej. Ponieważ witamina ta rozpuszcza się w tłuszczach, to taka postać jest bardzo wygodna i zapewnia właściwą przyswajalność. Jeżeli wybierze Pani standardowe tabletki, proszę pamiętać o zażywaniu witaminy wraz z głównym posiłkiem (kluczowa jest obecność tłuszczu w pożywieniu). Więcej o suplementacji tego prohormonu w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d-latem-bledy-ktore-popelniamy.

W okresie jesienno-zimowym warto wybrać także preparat kompleksowy, lecz zazwyczaj w tych suplementach dawka witaminy D3 jest niewielka – zwłaszcza w Pani sytuacji z pewnością nie wystarczy. Wówczas musi Pani uzupełnić brakującą ilość dodatkowo.

Być może zainteresuje Panią także ta infografika: https://zywienie.abczdrowie.pl/nietypowe-objawy-niedoboru-witaminy-d.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.