Jak wygląda preparat witaminy D3?

Mam pytanie o witaminę D3. Jakiś czas temu w mediach pojawiła się reklama takiej witaminy i zakupiłam opakowanie. Ale pastylki były luzem zapakowane w pudełko i paczka nie była dobrze zabezpieczona. Czy wit. D3 powinna byc w formie kapsułek żelowych z zawartością w formie płynnej? Czy też w formie tabletek twardych ? W opakowaniu są białe tabletki przypominające w smaku... chyba magnez.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Witamina D3 może występować w różnych postaciach: w płynie, kapsułce, kapsułce twist-off, spreju czy właśnie w tabletkach. Ważniejsze jednak niż forma podania jest zawartość witaminy D w jednej dawce oraz to, czy preparat jest lekiem czy suplementem diety.

To, na jaką formę się zdecydujemy zależy w dużej mierze od naszych predyspozycji. Niektórzy mają trudności z połykaniem tabletek, więc wybierają płyn lub kapsułki. Warto jednak dodać, że decydując się na tabletki, dobrze je przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze, ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach.

Jeśli chciałaby Pani zgłębić temat suplementacji witaminy D, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d3

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.