Czy należy zbadać poziom witaminy D w orgrnizmie przed rozpoczęciem suplementacji?

Dzień dobry Od czerwca w sumie lecze surowicze zapalenie centalnej części siatkówki, powoli mi schodzi zapalenie, wg zaleceń mam przyjmować cały czas suplementy na oczy, przyjmuję takie zawierające w swoim składzie wit D , i stosuję je początku choroby, ale boję się o to by nie przedawkować wit d słyszałam że trzeba zrobić najpierw badania na poziom tej witaminy w organiżmie zanim się ją będzie przyjmować to prawda? czy mam robić jakieś przerwy w przyjmowaniu tych suplementów?Dziękuję

Dzień dobry,

Dawka profilaktyczna (nie lecznicza) witaminy D3 wynosi od 800 j do 2000 j.m. w przypadku osób dorosłych z prawidłową masą ciała. W przypadku osób z nadwagą i otyłością może ona sięgać nawet 3000-4000 j.m. (wit D3 ulega częściowej sekwestracji w tkance tłuszczowej i dlatego częściowo jest nieaktywna) Jeśli przyjmuje Pani witaminę D w takich dawkach nie powinno to się wiązać z ryzykiem przedawkowania witaminy, a więc badanie będzie tylko niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli zaś przyjmowała Pani większe dawki, to wskazane jest oznaczenie stężenia wit D3. Proszę również zwrócić uwagę na rodzaj preparatu, jeśli są to preparaty bez recepty , np. suplementy diety,to dawka wit D 3 może znacznie odbiegać od tej podanej na opakowaniu (zwykle jest mniejsza). Dlaetgo najlepszym rozwiązaniem jest zakup wit D3 na receptę, wówczas ma Pani gwarancję co do jakości preparatu i dokładnej ilości witaminy w nim zawartej - leki w przeciwieństwie do suplementów diety są zwykle rygorystycznie kontrolowane pod kątem jakości i ilości substancji czynnej. Zdarzały się przypadki suplementów diety, które mimo deklarowanej na opakowaniu zawartości witaminy D - w ogóle jej nie zawierały lub jej ilość w dużym stopniu odbiegała od tej podawanej na opakowaniu. Właśnie dlatego warto zakupić witaminę D będącą lekiem,a nie suplementem diety. Dodatkowym atutem jest nie tylko wyższa jakość, ale zwykle również i ...niższa cena.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
SPECJALISTA CHORÓB WEWNĘTRZNYCH