Czy mam przejmować się tym plamieniem?

Dzień dobry. Jestem na początku 16 tygodnia ciąży, choruje na cukrzycę typu 2 i Hashimoto. Do tej pory ciąża przebiegała wzorowo, badania prenatalne wyszły idealnie jednak dwa dni temu rano zaczęłam mocno plamić. Od razu udałam się na położniczy oddział ratunkowy, w badaniach ciężko było ustalić przyczynę plamienia, nie stwierdzono u mnie większych dolegliwości. Z dzieckiem także jest wszystko w porządku. Dostałam zalecenie leżenia, oraz luteinę dopochwowo 2 razy dziennie.Dziś mijają dwa dni a ja dalej plamie. Wczoraj wieczorem nie plamiłam już prawie wcale , dziś rano jednak znowu plamienie jest trochę większe (ale nie takie jak za pierwszym razem). Moje pytanie brzmi - kiedy plamienie powinno ustać całkowicie i kiedy zacząć się martwić ? Czy luteina nie powinna go zahamować? Oprócz plamienia nie mam innych dolegliwości i nic mnie nie boli . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy plamienie w ciąży powinno ustąpić oraz czy stanowi powód do niepokoju.

Faktycznie w pierwszym trymestrze ciąży plamienia są bardzo częstą przypadłością kobiet – w wielu przypadkach nie stanowią zagrożenia dla ciąży, świadczą za to o wahaniach hormonalnych, które są typowe dla okresu ciąży. Oczywiście każde plamienie wymaga konsultacji ginekologicznych w celu wykluczenia przyczyn mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla rozwoju ciąży – np. krwiaków, które manifestują swoją obecność niekiedy stosunkowo silnym plamieniem w kolorze żywoczerwonym.

Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Nie zawsze jednak udaje się ustalić przyczynę plamień i dlatego profilaktycznie w takich wypadkach przepisywana jest luteina. W przypadku gdy źródłem plamień jest groźny dla ciąży niedobór progesteronu, podawanie luteiny prowadzi do uzupełnienia niedoboru i ustania plamień. Gdy jednak plamienia i krwawienia w ciąży mają inną przyczynę, luteina nie pomoże.

O działaniu syntetycznego progesteronu może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.

Na pewno jednak powinna Pani dużo odpoczywać i stosować się do zaleceń lekarza. Jeżeli plamienia są niewielkie i mają kolor brunatny, to niewykluczone, że nie są niczym niepokojącym. Trudno jednak domniemywać, kiedy plamienie minie – może trwać nawet tygodniami. Alarmujące byłoby zwiększenie ilości plamień, wystąpienie krwawień bądź dolegliwości bólowych – wówczas nie należy zwlekać z ponowną wizytą u lekarza, podobnie jak wtedy, gdy cokolwiek wzbudzi Pani niepokój.

O niepokojących dolegliwościach w ciąży przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.