Czy pleśń miała wpływ na dziecko?

Witam. Dwa lata temu zorientowałam się ze w wózku dziecięcym gondoli na dnie materaca zrobiła się pleśń . Dziecko miało wtedy ok pół roku . Podejrzewam ze od paru miesięcy mogła rozwijać się ta pleśń . Od razu byłam z dzieckiem u pediatry. Osłuchała , obejrzała uspokoiła mnie ze z dzieckiem jest wszystko w jak najlepszym porządku ale mi do dzisiaj nie daje to spokoju dlatego chciałam zapytać tutaj czy te pare miesięcy życia z pleśnią (dodam ze wózek był za bardzo szczelny stad ta pleśń ale myśle sobie ze na plus jest to ze pleśń zrobiła się pod spodem i na materacu była jeszcze osłonka i zima kładłam kocyk przez co ta pleśń mam nadzieje nie „latała” tak w powietrzu ?) czy te pare miesięcy może mieć wpływ na zdrowie mojego dziecka w przyszłości? Dziecko jest zdrowe rozwija się jak najbardziej prawidłowo. Z góry dziękuję za odpowiedz pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie od dziś wiadomo, że pleśń wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Tworzy ona toksyczne związki zwane mykotoksynami, wywołuje alergie oraz atakuje układ oddechowy. Ekspozycja na pleśń może więc wywoływać kaszel, ból gardła, katar, podrażnienie oczu lub skóry.

Objawy te często pojawiają się u najmłodszych ze względu na słabszy układ immunologiczny, a co za tym idzie większą podatność na negatywne działanie pleśni. Zbyt długie przebywanie w otoczeniu pleśni może więc skutkować pojawieniem się astmy lub chorób płuc. U niektórych może nawet wystąpić alergia na pleśń. Więcej o tym schorzeniu przeczyta Pani poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-plesn.

Skoro jednak u Pani dziecka nie pojawiły się wyżej wymienione symptomy, a dodatkowo lekarz nie zauważył żadnych niepokojących zmian, to nie ma Pani powodów do obaw. Zwłaszcza, że pleśń pojawiła się w wózku, a więc użytkowała go Pani głównie na zewnątrz co wiązało się z większym przepływem powietrza.

Jeśli chce Pani poznać domowe sposoby na walkę z pleśnią zachęcam do przeczytania naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/domowy-srodek-ktory-usunie-plesn-sprawdz-jak-przygotowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.