Czy mogło mi się coś stać przez tę pleśń?

Dzień dobry. Mam takie pytanie. Zapomniałam o zupie, wyjechałam na tydzień a ona została na blacie w kuchni, w garnku przykrytym pokrywką. Gdy wróciłam była na niej biała, czarna, czerwona, niebieska i fioletowa pleśń i polno jakby grzybów, jedna wielka maź. Moje pytanie brzmi czy mogłam się zatruć tą pleśnią gdy opróżniałam ten garnek a potem myłam go. Miałam na twarzy maseczkę i otwarte okno. Boje się takich pleśni jak te z grobowca Tutennchamona. Proszę o poradę co może mi się stać czy mogę od tego umrzeć.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krótkotrwały kontakt z pleśnią, dodatkowo przy zabezpieczeniu dróg oddechowych i zadbaniu o odpowiednią wentylację pomieszczenia (poprzez otwarcie okna), nie powinno wywołać negatywnych dolegliwości w Pani organizmie ani pogorszenia stanu zdrowia. Szkodliwe byłoby jedynie spożycie zapleśniałej żywności lub długotrwałe narażenie na wdychanie mikotoksyn produkowanych przez grzyby, co w tym przypadku nie miało miejsca. W związku z tym nie ma Pani powodów do obaw o swój stan zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-plesn

https://portal.abczdrowie.pl/przez-plesn-w-mieszkaniu-powaznie-zachorowala-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/domowy-srodek-ktory-usunie-plesn-sprawdz-jak-przygotowac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.