Czy te opary są toksyczne?

Witam. Mąż rozlał w aucie między siedzeniami odmrażacz z glikolem etylenowym. Zostawił to zwyczajnie aż wyschnie, nie próbował tego czyścić. Po dwóch tygodniach to ciągle bardzo śmierdzi. Czy przebywając w tym aucie można się zatruć wziewnie? Mąż mówi że przesadzam, jeździ, wozi tym zakupy spożywcze nawet takie nie pakowane szczelnie, jak owoce. Ja się boję, że jakieś opary osiadają na tym jedzeniu i się zatrujemy lub że on się zatruje wdychając to. Czy zatrujemy się glikolem?
MĘŻCZYZNA, 45 LAT 3 miesiące temu

Szanowna Pani,



Zatrucie glikolem etylenowym najczęściej następuje po jego spożyciu, natomiast zatrucie drogą wziewną w opisanej sytuacji jest bardzo mało prawdopodobne. Zapach może jednak być nieprzyjemny i powodować dyskomfort, szczególnie w zamkniętym samochodzie.



Ponieważ płyn mógł wsiąknąć w tapicerkę, warto dokładnie wyczyścić miejsce rozlania oraz dobrze wywietrzyć auto. Dobrym rozwiązaniem może być również profesjonalne pranie tapicerki samochodowej, które pozwoli usunąć pozostałości substancji i zapach. Ryzyko zatrucia przez opary osiadające na żywności jest niewielkie.



Odpowiedź ma charakter informacyjny i nie stanowi konsultacji lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty