Przeterminowane piwo a zatrucie

Czy można wypić przeterminowane piwo? Podobno piwo, które jest zepsute jest tak charakterystyczne (po prostu śmierdzi), że nie można się zatruć, bo nikt nie będzie go chciał pić. Czy w takim razie jest szansa na to by w sklepie kupić przeterminowane piwo, wypić je i mieć biegunkę? Pytam, bo ostatnio kupiłem piwo, zwykłe, jasne. Wypiłem je bez żadnych problemów, smakowało i pachniało normalnie, nic nie świadczyło o tym, by coś z nim było nie tak. Dzień później dopadła mnie ostra biegunka, miałem duże problemy. Spotkałem się kiedyś z opinią, że właśnie przeterminowane piwo może powodować biegunkę. Czy istnieje możliwość, że wypiłem przeterminowane piwo nie wiedząc o tym? Nie mogę niestety sprawdzić już daty ważności, ale wiem, że piwo miało normalny smak, nic nie świadczyło o tym, by było zepsute. Bardzo proszę o informację.

Niestety nie każdy rodzaj zepuscia żywności daje łatwo zauważalne objawy. Istnieje taka możliwość, żeby zjeść zepsute jedzenie w ogóle tego nie czując różnicy w smaku i zapachu (klasycznym przykładem są tutaj zatrucia botuliną w przypadku konserw sterylizowanych). Choć prawdą jest, że większość rodzajów zepsucia spowoduje wyczuwalne zmiany, to jednak początkowe fazy takiego procesu mogą być niewyczuwalne dla wielu osób (choć dla innych, o szczególnej wrażlowości sensorycznej mogą już być zauważalne), a mimo tego poziom drobnoustrojów w produkcie przekracza już granice minimum niezbędnego do wywołania dyskomfortu gastrycznego. Polecam zatem spożywać piwo w zakresie jego daty ważności, przechowywane w prawidłowych warunkach, w nieuszkodzonych opakowaniach.

Witam Pana,

Jest duże prawdopodobieństwo zakupu w sklepie zepsutego piwa. Nie każde piwo po terminie ważności ma bardzo intensywnie wyczuwalny zapach więc istnieje szansa że konsument wypije i będzie miał problemy żołądkowe.

Pozdrawiam
Joanna Wasiluk

Witam, aby uiknąć problemów żołądkowo-jelitowych odradzam spożywania produktów spożywczych, które przekroczyły datę przydatności do spożycia.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska