Ciemne piwo a jasne piwo - które jest zdrowsze?

Czy można powiedzieć, że ciemne piwo jest zdrowsze od jasnego? Mój mąż jest miłośnikiem piwa, nie pije go jakoś strasznie dużo, nie jest to alkoholizm, bo nigdy się nie upija, ale lubi wypić jedno piwo dziennie albo jedno na kilka dni. Pije różne piwa, nie tylko jasne, ale również ciemne piwo. Ja również od czasu do czasu lubię się napić. Jakiś czas temu słyszałam, że ciemne piwo jest zdrowsze od jasnego - czy to prawda? Ma to wynikać ze sposobu wyrobu ciemnego piwa, które podobno jest bardziej naturalne. Z drugiej strony patrząc na skład ciemnego piwa i jasnego piwa trudno odnieść wrażenie, by w jakiś znaczący sposób się różniły. Oba wydają się w miarę naturalne, chociaż wiadomo, że zawierają pewne szkodliwe substancje. I zastanawiam się czy dla zdrowia robi różnice czy się pije ciemne piwo czy jasne? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Nie można powiedzieć, że jedno piwo jest zdrowsze od drugiego. Każdy alkohol należy spożywać z umiarem. Radziłabym więc kierować się smakiem i zdrowym rozsądkiem.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl

Ciemne piwo jest zdrowsze. Badania naukowe wskazują m. in. na wysoką zawartość żelaza w piwie ciemnym. Ponadto ciemne piwo zawiera wyższą ilość przeciwutleniaczy, które chronią nasze komórki. Najzdrowsze są piwa niepasteryzowane i niefiltrowane, których okres ważności jest nie dłuższy niż 3 tygodnie - takie piwa są bardzo dobrym źródłem dużej ilości witamin, a zwłaszcza tych z grupy B. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ilość piwa gdzie właściwości zdrowotne przewyższają negatywny wpływ to nie więcej niż jedno piwo dziennie.