Kcal w piwie

Witam serdecznie i mam prośbę aby ktoś  mi wyjaśnił a przede wszystkim mojemu mężowi czy, od piwa też można przytyć i ile kcal ma piwo. Mój mąż bardzo lubi piwo,wypija codziennie przynajmniej jedno a w weekendy to nawet kilka. Mąż nie jest specjalnie otyły ma tylko duzy brzuch, ciężko mu się schylać. Ja uważam że to właśnie od piwa. On z kolei twierdzi ze piwo nie tuczy. Chciałabym aby wrócil do takiej figury jaką miał jeszcze dwa lata temu. Dlatego bardzo proszę o odpowiedź Ile tak naprawdę kcal ma piwo, dokładniej chodzi mi głównie o jasne piwo bo właśnie takie najczęściej pije mąż? I czy piwo" tuczy" ? Ile można go wypić aby uniknąć tzw. Brzucha piwnego? I w końcu czy ilość kcal w piwie może negatywnie wpłynąć na zdrowie? Nie chodzi mi tu tylko o kwestię tuszy ale również o inne choroby. Serdecznie dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie! Alkohol jest wysokokaloryczny i może sprzyjać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. W przybliżeniu: szklanka piwa ma około 110 kcal, lampka wina około 100 kcal, lampka szampana około 80 kcal, kieliszek wódki około 60 kcal, kieliszek ajerkoniaku 140 kcal. Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Mgr Anna S Dietetyka

Witam. To że piwo jest gazowane nie wpływa na jego właściwości "tuczące", niegazowane utuczy tak samo. Oprócz samego faktu, że jest kaloryczne, zawiera w sobie maltozę - cukier o najwyższej wartości indeksu glikemicznego. Oznacza to, że po jego wypiciu gwałtownie wydziela się insulina, która przestawia organizm w tryb tworzenia i odkładania tkanki tłuszczowej. Zdecydowanie lepiej jest w jego miejsce napić się wody :) A jeśli już koniecznie chcemy napić się piwa, warto przy tym zjeść, co obniży wartość glikemiczną całości, czyli napoju i posiłku. Niech to będzie chude mięso, warzywa najlepiej surowe, czyli np. sałatka z kurczakiem. Dzięki temu piwo nie spowoduje tak gwałtownego skoku insulinowego. Pozdrawiam

Piwo zawiera dwie kaloryczne składowe - sam alkohol (etanol) oraz słód jęczmienny. To powoduje, ze jedno półlitrowe piwo ma ok. 300kcal. Zawartość kalorii zależy od różnego rodzaju dodatków - teraz wybór piw jest bardzo szeroki, często mają dodatek syropów smakowych itp.

Piwo należy do dość wysokoenergetycznych napojów, przy czym ilość kalorii dostarczana przez jeden kufel zależeć będzie od rodzaju piwa – im większa zawartość alkoholu i ekstraktu tym więcej w tym piwie kalorii. Na kaloryczność piwa ma wpływ zarówno zawarty w nim alkohol (1 g dostarcza aż 7 kcal, podczas gdy 1 g białka czy węglowodanów zaledwie 4 kcal) jak i węglowodany oraz aminokwasy. 100 ml piwa dostarcza przeciętnie 50 kcal, a więc typowa porcja (500 ml) to aż 300 kcal. Biorąc pod uwagę przeciętne zapotrzebowanie na energię dorosłego człowieka jedno takie piwo dostarcza aż 15% dziennej dawki energii. To jest podstawowy powód dla którego osoby spożywające większe ilości piwa mają problem z masą ciała i nadmiarowymi kilogramami, szczególnie, że spożywając piwo raczej nie rezygnują z części posiłków aby bilans energetyczny wyszedł na zero. Należy przy tym podkreślić, że piwo choć kaloryczne należy do wartościowych napojów. Cechuje się ono wysoką zawartością związków prozdrowotnych, w tym rozpuszczalnego błonnika o działaniu prebiotycznym, antyoksydantów czy witamin. Pomimo obecności alkoholu na tle różnych dostępnych napojów piwo można zaliczyć do jednego ze zdrowszych, szczególnie w porównaniu do popularnych słodzonych napojów gazowanych. Wielu badaczy jest zgodnych co do tego, że niewielkie spożycie piwa przez osoby zdrowe może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to umiarkowanego spożycia (średnio nie więcej niż 1 butelka dziennie) przy uwzględnieniu energii wnoszonej przez piwo w całodziennym bilansie energetycznym. Natomiast w przypadku już występujących problemów z otyłością, szczególnie z otyłością brzuszną sugerującą zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych, wskazana jest całkowita rezygnacja ze spożywania napojów alkoholowych.