Czy spożycie przeterminowanych czekoladek ma wpływ na żołądek?

Witam, Zjadłam przeterminowane rafaello pół roku. Smakowało normalnie, nie miało żadnych nalotów ani nic takiego. Czy może się to jakoś negatywnie odbić na problemach żołądkowych?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli spożycie przeterminowanego produktu nie spowodowało u Pani dolegliwości żołądkowo-jelitowych w postaci biegunki czy wymiotów, wówczas nie ma powodu do obaw. Warto pamiętać, że w przypadku produktów wysokoprzetworzonych, takich jak czekoladki, pralinki, jest mało prawdopodobne, by przekroczenie daty ważności na opakowaniu automatycznie oznaczało zepsucie produktu.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/data-waznosci-produktow-nie-oznacza-ze-nie-mozemy-ich-jesc-niektore-produkty-zachowuja-swiezosc-dlugo-po-jej-uplywie.

Poza datą ważności w takiej sytuacji przydatna jest także ocena wzrokowa czy węchowa – jeżeli nie ma widocznej pleśni, smak nie odbiega od normy (nie jest kwaśny bądź gorzki itd.), wówczas nie ma przeciwwskazań do spożycia produktu po upływie daty ważności, choć lepiej by nie był to zbyt długi termin.

Oczywiście dotyczy to tylko pewnych grup produktów, takich jak makarony czy niektóre produkty puszkowane – data ważności musi być rygorystycznie przestrzegana w przypadku między innymi mięsa i wyrobów mięsnych, w tym wędlin czy nabiału. Spożywanie ich po terminie ważności może być źródłem nie tylko dolegliwości gastrycznych, ale też przyczyną groźnych dla zdrowia infekcji i zatruć.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zatrucia-pokarmowego-bakteryjne-wirusowe-grzybicze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.