Czy mogę nadal używać tych kosmetyków?

Witam, mam pytanie, ponieważ w swoich zbiorach mam trochę kosmetyków które były kupione około 2/3 lata temu. Chodzi o kosmetyki suche, typu róże, cienie do powiek itd. Czy mogę nadal ich używać? Czy lepiej wyrzucić? Używam ich tylko ja, nie wydaje mi się żeby bił od nich przykry zapach. Proszę o poradę czy to bezpieczne i nie zaszkodzi.
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Makijaż dla blondynki - oczy

Umiejętnie wykonany makijaż to ozdoba każdej kobiety. Naucz się wykonywać krok po kroku makijaż dla blondynki, zapoznaj się z filmem instruktażowym. To naprawdę może być proste.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie należy używać kosmetyków po upływie terminu ich ważności – bez znaczenia w tym wypadku jest fakt, iż z kosmetyków korzysta tylko Pani, czy też to, że nie pachną podejrzanie. Mimo wszystko mogą być nawet groźne dla zdrowia.

Czas przydatności do użycia w przypadku kosmetyków wynosi od 6 do 30 miesięcy – najdłużej otwarte mogą być tusze do rzęs czy puder w kamieniu. Nieznaczne przekroczenie terminu nie powinno grozić poważnymi konsekwencjami, ale stałe używanie kosmetyków przeterminowanych jest niewskazane.

O dacie ważności kosmetyków, a także o konsekwencjach używania kosmetyków przeterminowanych może Pani przeczytać w naszych artykułach, zachęcam do uważnej lektury: https://uroda.abczdrowie.pl/znak-pao-charakterystyka-kiedy-sie-umieszcza-brak-znaku-data-waznosci oraz https://uroda.abczdrowie.pl/eksperci-alarmuja-przeterminowane-kosmetyki-grozne-dla-zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy