Czy taki przeterminowany żel do higieny intymnej mógł mi zaszkodzić?

Użyłem przeterminowanego żelu do higieny intymnej. skóra zrobiła sie lekko czerwona i sucha, ale sucha skóra i zaczerwienienie powoli znikają. Czy muszę jechać do lekarza czy problem sam się rozwiąże

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeżeli termin ważności danego kosmetyku upłynął, należy zaniechać jego stosowania. Przeterminowane kosmetyki, nawet jeżeli nie były otwarte, mogą powodować podrażnienia lub też – w skrajnych wypadkach - wywołać choroby skóry. Dzieje się tak między innymi z powodu odparowywania wody z preparatu, przez co konserwanty będące składnikami kosmetyków stają się dużo bardziej skoncentrowane, a więc bardziej szkodliwe. W takich przypadkach zawarte w niektórych płynach do higieny intymnej składniki, takie jak SLS, parabeny, ftalany i pochodne formaldehydu, mogą szkodzić zdrowiu. To głównie za sprawą tych substancji wspomniane preparaty mogą wywoływać alergie, zaburzać gospodarkę hormonalną, powodować wysuszenie śluzówki oraz zniszczyć naturalną florę bakteryjną. Najprawdopodobniej wystąpiła u Pana właśnie reakcja alergiczna. Jeżeli po zaprzestaniu używania kosmetyku podrażnienie ustępuje, najprawdopodobniej wizyta lekarska nie będzie konieczna. Jeżeli jednak chce Pan zidentyfikować czynnik sprawczy, polecam wizytę u dermatologa i wykonanie testów skórnych.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mezczyzni-moga-uzywac-srodkow-do-higieny-intymnej-dla-kobiet,

https://uroda.abczdrowie.pl/higiena-intymna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.