Czy Laktacyd może podrażniać pochwę?

witam używam laktacyd przeciwgrzybiczny płyn do higieny intymnej już będzie dwa lata bo miałam problem z nawrotami grzybicy. Aktualnie raz do roku choruje na grzybice. Czy jest wskazane używać ten płyn cały czas mimo ze na grzybice choruje tylko 1 raz w roku. Czy ten płyn może powodować podrażnienia lub wysuszać pochwę????

Redakcja abcZdrowie

Witam,

płyn do higieny intymnej o właściwościach przeciwgrzybiczych nie ma w swoim składzie leku antygrzybiczego, a jego stosowanie służy profilaktyce zakażeń grzybem gatunku Caindida albicans. Zatem stosować go mogą kobiety szczególnie podatne na tego typu infekcje, a nie tylko te, które są w trakcie leczenia drożdżycy pochwy. Więcej o preparatach do higieny intymnej pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/preparaty-do-higieny-intymnej.

Zatem nie musi się Pani obawiać – Lactacyd zawiera kwas mlekowy, gwarantujący właściwe pH, które ma sprzyjać minimalizowaniu ryzyka wystąpienia infekcji intymnych. Może go Pani używać cały czas, jeżeli jednak wystąpiły u Pani podrażnienia lub problem innego rodzaju, to nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po inny preparat do higieny intymnej. Zachęcam do lektury tego materiału: https://uroda.abczdrowie.pl/5-bledow-kobiecej-higieny-intymnej-ktore-popelnia-wiele-kobie.

Warto wiedzieć, że szkodliwe może być nadmierne stosowanie kosmetyków w okolicach intymnych – może zaburzać pH, a także negatywnie wpływać na rozwój flory bakteryjnej pochwy. Dlatego też ważne jest nie tylko to, jakiego płynu Pani używa, ale jak często i w jakiej ilości. Zachęcam do zwrócenia na to uwagi podczas codziennych zabiegów higienicznych. Więcej o prawidłowej pielęgnacji okolic intymnych w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/glowne-zasady-prawidlowej-higieny-intymnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.