Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę stosować płyn do higieny intymnej?

Jestem po aborcji chirurgicznej z przyczyn medycznych, mam przeciwskazanie na 2 tygodnie do kąpieli w wannie oraz wkładania czegokolwiek do pochwy (tamponów itd) , czy mogę myć pochwę płynem do higieny intymnej, czy nie może się tam dostać zupełnie nic, nawet woda ?
KOBIETA, 27 LAT 11 miesięcy temu

Aborcja

Aborcja to kontrowersyjne zagadnienie. Wiele osób chciałoby ją zalegalizować, jednak polskie prawo tego nie dopuszcza. O aborcji wypowiada się prof. Krzysztof Czajkowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w pierwszych dnia po zabiegu przerwania ciąży faktycznie nie wolno się kąpać w wannie, współżyć ani wkładać nic do pochwy, co ma związek ze zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnej. Tutaj więcej wskazówek: https://uroda.abczdrowie.pl/5-bledow-kobiecej-higieny-intymnej-ktore-popelnia-wiele-kobie.

Natomiast zdecydowanie należy dbać o higienę intymną w takiej samej formie jak przed zabiegiem, natomiast ze wzmożoną częstotliwością. Może więc Pani stosować płyn do higieny intymnej i myć okolice krocza jak dotychczas. Oczywiście niewskazane są irygacje pochwy czy to wodą, czy z użyciem płynów, ale dotyczy to także kobiet, które nie przechodziły żadnych zabiegów ginekologicznych. Zachęcam również do lektury tego materiału: https://uroda.abczdrowie.pl/glowne-zasady-prawidlowej-higieny-intymnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy