Dzień dobry,

Prawdopodobnie infekcje mogą mieć związek z używaniem płynów do higieny intymnej oraz z używaniem być może nieodpowiednich tamponów/podpasek.

Odnośnie płynów do higieny intymnej, często w ich składzie są drażniące składniki, głównie SLS i SLES oraz substancje zapachowe. Wrażliwa i delikatna skóra okolic intymnych może źle reagować na znajdujące się powyżej wymienione składniki.

Pojawia się uczulenie i bolesne podrażnienia, wysuszone krocze, a następnie rozwija się infekcja. Proszę wybierać płyny naturalne i ekologiczne lub w ogóle zrezygnować z używania płynów do higieny intymnej.

Odnośnie podpasek i tamponów, warto pokusić się o zmianę firmy i zacząć kupować produkty ekologiczne.

W zwykłych podpaskach są specjalnie substancje ,których zadaniem jest maskowanie zapachów,często te substancje są uczulające. Również może mieć Pani alergię na klej,który się stosuje w celu 'przymocowania" podpaski do bielizny.

Objawy,o których Pani mówi mogą być również grzybiczym zapaleniem sromu, często współwystępujacym z zapaleniem pochwy. Jego najczęstszym objawem jest ból oraz obrzęk warg sromowych, a także ich świąd i pieczenie.

Bez badania ciężko stwierdzić,co Pani dolega. Dlatego proszę zgłosić się do lekarza ginekologa. Tak często powtarzający się incydent infekcyjny ,nie powinien być lekceważony.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

infekcje pochwy mogą być spowodowane różnymi czynnikami, a skuteczne postępowanie wymaga zidentyfikowania przyczyny. Swędzenie, pieczenie, i puchnięcie warg sromowych większych mogą wskazywać na infekcję grzybiczą, bakteryjną lub wirusową, a także mogą być związane z alergią, podrażnieniem czy zaburzeniami hormonalnymi. Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, który może przeprowadzić odpowiednie badania, takie jak wymaz z pochwy, aby zidentyfikować patogeny. Jeśli infekcje są nawracające, mogą być konieczne bardziej zaawansowane badania diagnostyczne.

Warto również zwrócić uwagę na higienę intymną i unikać silnych detergentów, zapachowych mydeł czy innych substancji drażniących, które mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy. Ważne jest również noszenie bawełnianej bielizny, która pozwala skórze oddychać. Ponadto warto też zrezygnować z noszenia bielizny w czasie odpoczynku nocnego. Takie zachowania pozwalają na szybszą walkę z infekcją oraz gojenie się zmienionych chorobowo miejsc. Leczenie będzie zależało od rodzaju infekcji. W przypadku infekcji grzybiczej stosuje się przeciwgrzybicze leki, natomiast w przypadku bakteryjnej – antybiotyki. Leczenie może być także uzupełniane o środki łagodzące objawy. Z tego też względu szybki kontakt z lekarzem pozwoli na sprawne rozpoczęcie leczenia Pani dolegliwości. Zachęcamy zatem do wizyty u ginekologa, dzięki której z pewnością szybko pozbędzie się Pani dokuczliwego problemu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-uplawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty