Jak leczyć nawracanie infekcji intymnych?

Witam. Jestem 20-letnią kobietą. Od 14 roku życia cierpię na nawracające (nawet kilka dni po wyleczeniu) infekcje intymne. Było to leczone zarówno środkami miejscowymi jak i doustnymi. Cytologia w porządku. Nie korzystam z basenów, sauny, publicznych toalet. Myję się 2 razy dziennie pod prysznicem specjalistycznym płynem ginekologicznym. Staram się też nie używać tamponów, a jeśli muszę to tylko takie z aplikatorem. Odżywiam się zdrowo, prowadzę dietę przeciwgrzybiczą a cukier wyeliminowałam. Przyjmuję też probiotyki doustnie i dopochwowo. Mój partner jest zdrowy. Chciałabym się dowiedzieć jaka jeszcze może być przyczyna tych infekcji?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Być może właśnie zbyt częste używanie specjalistycznych płynów do higieny intymnej. Ostatnie badania (prowadzone w Kanadzie) dowodzą, że kobiety, które używają specjalistycznych płynów do higieny intymnej codziennie częściej chorują na zakażenia pochwy. Oczywiście specjalistyczne płyny do higieny intymnej działają, lecz powinny być stosowane w określonych sytuacjach. Niektórzy ginekolodzy rekomendują również zrezygnowanie ze spania w bieliźnie (czyli spanie w samej koszulce lub luźnych spodenkach). Co prawda nie ma na to żadnych badań, ale sprzyjającym środowiskiem dla rozmnażania się bakterii jest środowisko wilgotne. Kontakt okolic sromu z ciasną bielizną powoduje wydzielanie śluzu, a przez to namnażanie się bakterii. Może Pani spróbować przez jakiś czas (np. 3 tygodnie) spać bez bielizny. Nic Panią to nie kosztuje, a być może pomoże. Oczywiście jeżeli dolegliwości pomimo prawidłowej higieny nadal będą się utrzymywały, wskazane jest dalsze poszukiwanie przyczyn Pani dolegliwości. Najlepiej mimo wszystko byłoby, gdyby zgłosiła się Pani w tym celu do lekarza ginekologa.