Dlaczego mam świąd wargi sromowej?

Od dłuższego czasu swędzi mnie jedna warga sromowa większa, jest również opuchnięta, brak przy tym jakichkolwiek innych objawów. Świąd jest tak dokuczliwy, że często drapie się do krwi (głównie w nocy, robię to podświadomie). Stosowałam maść Bettnovate jednak nic nie dała co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

świąd warg sromowych jest bardzo częstą dolegliwością i może być objawem infekcji intymnej o różnorodnym podłożu, np. bakteryjnym czy grzybiczym. Z Pani relacji wynika, że jest to dolegliwość bardzo dokuczliwa i uporczywa. Bardzo dobrze, że próbowała Pani już temu zaradzić. Niemniej jednak wydaje się, że w tej sytuacji nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem ginekologiem. Zapewne po obejrzeniu tamtej okolicy oraz przeprowadzeniu badania ginekologicznego lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli pojawią się wątpliwości, to koniecznie będzie wykonanie badań diagnostycznych, np. USG pochwy i macicy, pobranie wymazu z pochwy czy warg sromowych. Na podstawie otrzymanych wyników możliwe będzie zalecenie Pani celowanej terapii. Na własną rękę może Pani jeszcze przed wizytą zadbać odpowiednio o higienę poprzez niestosowanie, oprócz wody, środków do higieny intymnej, niestosowanie wkładek czy spanie bez bielizny, co ułatwi zwalczanie tej infekcji.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-co-nalezy-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.