Co zastosować na intensywny przykry zapach okolic intymnych?

Witam, mam problem kobiecy. Mianowicie zmagam się z  intensywnym przykrym zapachem intymnym. Co mogę użyć zanim pójdę do ginekologa? Czy nieprzyjemny zapach z pochwy może wskazywać na jakieś zapalenie grzybicze, albo coś równie poważnego? Nic mnie nie swędzi, nie piecze, nie czuję podrażnień. Jedynym uciążliwym i bardzo mało komfortowym odczuciem jest ten zapach okolic intymnych. Obawiam się, że może to być coś groźnego. Wiem, że muszę zgłosić się z tym do mojego ginekologa, ale chciałabym wcześniej zastosować coś co zmniejszy trochę ten zapach. Może jakieś zioła? Płukanki? Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę że konieczne jest dokonanie wymazu odpowiednie leczenie

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

dość zrozumiałe jest to, że przykry zapach związany z okolicami intymnymi może prowadzić do występowania u Pani uczucia dyskomfortu. Zasadniczo rzeczywiście, nieprzyjemny zapach okolic intymnych może być związany przede wszystkim z tym, że w okolicach intymnych toczy się jakieś zakażenie. Takowa infekcja może być spowodowana przez wiele różnych drobnoustrojów, u pacjentek dochodzić może bowiem i do bakteryjnych zakażeń pochwy, jak i do procesów infekcyjnych spowodowanych przez grzyby czy przez rzęsistka pochwowego.

Duże znaczenie w ustalaniu, co doprowadziło do wystąpienia dolegliwości, mają inne – poza nieprzyjemnych zapachem z okolic intymnych – dolegliwości związane z okolicami intymnymi. Jako ich przykłady można podać m.in. świąd pochwy, uczucie pieczenia, wydostawanie się z dróg rodnych różnej treści upławów czy zaczerwienienie wnętrza pochwy. Pani jednak zaznacza, że takich dolegliwości nie doświadcza, w związku z czym najkorzystniej rzeczywiście byłoby się skonsultować z ginekologiem.

Wizyta u specjalisty jest zalecana z tego względu, że będzie on mógł zalecić Pani takiego rodzaju środki, które stosowanie będzie dla Pani bezpieczne. Najkorzystniej byłoby bowiem nie wdrażać samodzielnie jakiegokolwiek postępowania, a rozpocząć leczenie dopiero po konsultacji z ginekologiem. Z „domowych sposobów” na nieprzyjemny zapach z pochwy można jednak zwrócić uwagę na to, z jakich środków korzysta Pani przy dbałości o higienę okolic intymnych. Warto do tego celu używać specjalnych preparatów o odpowiednim pH – w sklepach dostępne są różne preparaty przeznaczone do higieny okolic intymnych i najlepiej korzystać jest właśnie z takowych środków.