Czy bóle mogą być powiązane z tym materacem?

Dzień dobry, Mam niecodzienne pytanie dotyczące spania, konkretnie materaca i jego wpływu na plecy oraz biodra. Mój mąż już jakiś czas temu kupił materac gimnastyczny jako wsad do kojca dla dzieci. Kiedy dzieci wrosły, materac wylądował w sypialni i służy do spania. Mnie boli biodro i ogólnie czuję się obolała na nim. I jak mogę unikam spania na nim, jednak mężowi śpi się dobrze i mówi, że przesadzam. Dodam że ważę ok 75 kg i głównie śpię na boku, choć staram się inaczej. Czy bóle mogą być powiązane z tym materacem? Czy można spać na materacu gimnastycznym? Mamy materac twardy czerwony. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle kręgosłupa czy bóle bioder mogą być spowodowane niewłaściwą pozycją podczas snu, nieodpowiednim łóżkiem, a przede wszystkim złym materacem. Dobór materaca jest istotny zarówno dla odpowiedniego snu, jak i dla zdrowia.

O tym jak dobrać materac i jak istotny jest jego wybór przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/materac-jak-dopasowac-aby-zadbac-o-kregoslup.

Ból biodra może również wskazywać na stopniową degenerację stawów biodrowych – koksartrozę. Wśród czynników powodujących pojawienie się choroby jest wiek (stawy zużywają się z biegiem czasu), a także nadwaga czy niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym metaboliczne.

O koksartrozie przeczyta Pani w pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-bi.odrowego-koksartroza.

Na temat tego problemu warto porozmawiać z fizjoterapeutą, który może wskazać również, jak dobrać odpowiedni materiał, może Pani także skonsultować się z ortopedą. Zwyrodnienia stawów leczy się na początkowym etapie choroby za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, pomocna może być także fizjoterapia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.